Güncel Tedavi Yöntemleri
Uygulamalar

Uyguladığımız Tedaviler

Bize başvuranlar için uyguladığımız güncel tedavi yöntemleri;
Ozon Terapi, Biorezonans, Kuru İğneleme, Elektro Akupunktur, PRP, Hyaluronik Asit Uygulması, Tetik nokta enjeksiyonu, Nöral Terapi, Kuru İğneleme, Mezo Terapi, Proloterapi

Ozon Terapi Kullanım Alanları

Oksijen gazının özel bir jeneratör yardımıyla ozona çevrilmesi ve terapi amaçlı ozon-oksijen karışımının kana veya doku içine verilmesi ile yapılan terapi şeklidir.

Major Terapi (MAH), kişinin kendi kanıyla

1- Damarsal problemler:

A-Periferik olarak özellikle bacak damarlarında tıkanıklıkla giden iskemik hastalıklar. Bunlar kişinin bacaklarında yoğun güçsüzlükle başlayıp, zor kapanan yüzeyel yaralar şeklinde bulgu verir.

B-Beyin damarlarında tutulum, inme ve sonucunda felç şeklinde bulgu verir. Akut dönem dediğimiz ilk 6 ayda kanlanma açısından fayda göstermekle birlikte, daha ileri yıllarda da beynin yeniden yapılanmasında çok fayda ettiği gösterilmiş.

2-Vaskülitler: Özellikle diyabet hastalığına özel bir iyileştirme durumu vardır. Diyabet küçük damarları tutan bir vaskülittir aslında ve damar olan her organda bulgu verir. Özellikle göz ve böbrek sağlığı açısından ozon tedavisi bu organlarda kanlanmanın artışı nedeniyle oldukça iyi sonuçlar verir. Ozon hücre içi glikoz geçişi de kolaylaştığı için hastalık seyrini de olumlu yönde etkiler. Diğer tüm vaskülitlerde doku kanlanmasının artması sonucu iyi sonuçları vardır.

3-Bağışıklık arttırıcı etkilerinden dolayı Romatizmal Hastalıklarda kullanılır

A-Romatoid artrit

B-Ankilozan Spondilit

C-Miks konnektif doku hastalıkları vb.

4-Enfeksiyon hastalıkları:

Özellikle viral enfeksiyonlar: Hepatid B, Hepatid C, HPV, Herpes Virüsler, Corona virüs (Covid-19)

5-Akciğer ve Kalp yetmezlikleri: Doku oksijenlenmesinin kalbin pompalama gücünün azlığı veya ac de oksijenizasyon azalması nedeniyle, tüm vücut genelinde performans arttırıcı etkisi vardır.

6-Geriatrik (Yaşlanma ) süreçlerde, hücre içi temizleme sistemlerini hızlandırması nedeniyle, doku yaşlanmasını geciktirir.

7-Fibromiyalji, kronik yorgunluk, nöropatik ağrılar.

8- Kanser terapilerine destek amacıyla belli dozlarda, kanser sırasında ve sonrasında kullanılır.

Lokal Ozon Enjeksiyonları:

1-Diz içi problemler: Menisküs yırtıkları, Bağ problemleri, kireçlenmeye bağlı kıkırdak kayıpları.

2-Omuz problemleri: Tendinitler, kıkırdak problemleri, donuk omuz

3-Kalça eklemi: Kireçlenme, burkulma gerilme, avasküler nekroz

4-Bel boyun fıtığı: paravertebral kas eklem içi ve çevresi, skopi altında direk intervertebral alan içine.

5-MAS: Miyofasyal ağrı sendromunda tetik nokta enjeksiyonu şeklinde.

6-Tendinitlerde: El bileği ayak bileği burkulma gerilmelerinde.

PRP (Plateletten Zengin Plazma) enjeksiyonları:

PRP güncel tedavi yöntemleri içerisinde önemli bir yer tutar. Kişinin kendi kanının özel santrifüjlerde, özel kitler kullanarak yapılan ayrıştırılması sonrası elde edilen serum ile yapılan  tedavi şeklidir.

1-Kıkırdak tamiri gerektiren durumlarda: Tüm büyük küçük eklem bölgelerinde orta dönem kıkırdak kaybında (osteoartrit = kireçlenme).  

2-Bağ tendon hasarı ile giden durumlar: Menisküs yırtıkları, çapraz bağ yırtıkları, el bileği ayak bileği tendon yaralanmaları, tenisçi golfçü dirseği, aşil tendon problemleri.

3-Topuk dikeni, kalsifik tendinit vb gibi aşırı kalsifik ve enflamatuar durumlarda.

Hyaluronik Asit tedavisi:

Eklem içi sıvısının sentetik olarak üretilmiş halidir ve eklem içi kayganlığın arttırılması gereken durumlarda küçük ve büyük eklemlerin tümünde (çene eklemi dahil)

Tetik nokta enjeksiyonu:

Miyofasyal sorunlar sonucu gelişen ağrılı bantlar (fibrozit) ve bunların içinde oluşan tetik noktaların içine lokal anestezik enjeksiyonudur. 

1-Duruş bozukluklarına bağlı gelişen ağrılı kulunçlar (fibrozitler) 

2-Skolyoz a bağlı paravertebral ağrılar 

3-MAS unda oluşan tetik noktalar 

4-Fibromiyalji de gelişen ağrılı noktalar

Kuru İğneleme:

Akupunktur iğneleri kullanılarak aşırı kasılmış ağrılı bölgelere yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir madde kullanılmadığı için kuru iğneleme denir. 

1-Tüm ağrılı omurga patolojilerinde (bel-boyun fıtıkları, spazmlar)

2-Miyofasyal ağrı sendromu

3-Fibromiyalji

4-Akut ağrılı kas spazmları (tutulmalar)

Mezoterapi:

Mezoterapi güncel tedavi yöntemleri içerisinde kullandığımız uygulamalardan biridir. Çeşitli maddelerin özel enjektör ucuyla , derialtı (mezoderm) bölgesine verilmesi ile yapılan tedavi şeklidir. Fizik tedavide, lokal anestezikler, ağrı kesiciler(antiinflamatuar), kas gevşeticiler ve sinir tamir amaçlı B vitaminleri gibi  maddeler kullanılır.

1-Bel boyun la ilgili problemler: Bel-boyun fıtıkları, kireçlenme ağrıları, spazmlar.

2-Omuz eklemi problemleri: Donuk omuz, tendinitler, biseps tendiniti.

3-Diz eklemi çevresi problemler, burkulma gerilme, kondromalazi patella, diz eklemi çıkıkları.

4-Kalça eklemi ve sakroiliak eklem disfonksiyonlarına bağlı ağrılı durumlar.

5-Tenisçi -golfçu dirseği.

6-Karpal tünel sendromu.

7-Çene eklemi patolojileri.

8-Tetik nokta enjeksiyonları (MAS, baş boyun ağrılarında).

Kortizon Enjeksiyonu:

Eklem içi, tendon yapışma bölgelerinde yumuşak doku içine gibi uygulama yöntemleri vardır. Özellikle romatolojik hastalıkların akut alevli dönemlerinde, eklem içinde artmış sinovit ve efüzyon varlığında yapılır. İnflamasyon ve doku ödemini azaltmak hedeflenir.

1-Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklarda özellikle diz tutulumunda sıvı boşaltıldıktan sonra.

2-Dönem dönem tek eklem tutulumu şeklinde olan monoartritlerde, iyileşmenin hızlanması için  tutulan ekleme yapılabilir.

3-Tenisçi- golfçü dirseğinde tedavi uzamışsa, klasik tedaviye yanıt azsa.

4-Karpal tünel sendromunda ameliyat öncesi kanal içi ödemi azaltmak için.

5-Dirsek kemiği üzerinde basıya bağlı iltihap veya kan toplanması şeklindeki olekranon bursitinde , sıvı boşaltıldıktan sonra. Yine aynı şekilde diz eklemi önünde hizmetçi dizi de denilen suprapatellar bursitte boşaltım sonrası.

6-Omuz patolojilerinde hem tendiniti hem de bursalardaki ödemi tedavi etmek amacıyla.

7-Tedaviye dirençli topuk dikeninde.

8- Tetik parmak gibi el içi problemlerinde nodülü tedavi etmek amaçlı.

9-Dequervein tendinitinde başparmak tendonlarındaki ödemi tedavi etmek amacıyla.

10-Morton nöromasında sinir başındaki ödemi azaltmak oluşan aşırı ağrıyı ameliyata kadar rahatlatmak amacıyla kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

Nöralterapi:

Lokal anestezik maddeler kullanılarak, vücudun bozulan dengesinin otonom sinir sistemi üzerinden lokal ve genel olarak iyileşmesini sağlar. Bozucu alanlar varsa bunlar üzerine ve etkilenen bölgenin hem yakın hem de bağlantılı uzak sinir bölgelerine enjeksiyonlar yapılır.

1- Ağrılı tüm omurga problemlerinde (bel boyun fıtıkları, spondilozlar, skolyoz, lomber stenoz vb).

2-Tüm eklem patolojilerinde: akut, kronik, travmatik, romatizmal. Alçılama veya ameliyat sonrası gelişen kısıtlılıklar ve bunların fizik tedavilerinin kolaylaştırılmasında.

3-Nöropatik ağrılı durumlarda, sinir sıkışmalarında: Sudeck atrofisi, karpal-tarsal tünel sendromu, Morton Nöroması, Torakal sıkışma sendromu, dirsekte ulnar sinir sıkışması vb.

Proloterapi:

 Lokal anestezik eklenmiş dekstroz veya tuzlu su solüsyonlarının bozulmuş bölgelere uygulanarak bu bölgelere karşı vücutta bir iyileşme yanıtının tetiklendiği tedavi türüdür. Özellikle ağrılı eklem çevresine yapılarak iyileşme reaksiyonu oluşturulur.

1-Diz problemleri: Meniskopatiler, çapraz bağ yırtıkları, efüzyonlar

2-Kalça problemleri: Avasküler nekroz , effüzyon artışı(burkulma gerilmeler.

3-Tenisçi golfçu dirseği.

4-Omuz problemleri: Effüzyon artışları, bisipital tendinit, donuk omuz.

4-Topuk dikeni.

Tüm bu uygulamalar, kürler halinde tek başına veya ardışık kürler şeklinde birleştirilerek uygulanabilir. Kişinin yaşı, ek hastalıkları, hastalığın süresi ve seyrine göre hangi uygulamanın yapılacağı uzman doktor tarafından belirlenerek tedavi planı oluşturulur.