Glutatyon Nedir
FTR,  Uygulamalar

Glutatyon Nedir?

Glutatyon Nedir? Yaşayan vücutta, oluşan her türlü reaksiyonun sonucunda doğal olarak hücre içinde birtakım atıklar oluşur. Bu vücudun kendi ürettiği toksik maddelerdir. Bir yemek yapıldığında oluşan çöpler gibi. Bunun dışında vücuda dışarıdan aldığımız pek çok toksik madde de vardır; ağır metaller, tarım ilaçları, sigara, alkol, deterjanlar vb gibi. 

Toksik maddelerin vücutta yarattığı durum, bir çeşit paslanmadır ve buna oksidasyon denir. Oksidasyon hücrelere zarar vererek, hücrenin erken ölmesine neden olur. İşte bu oksidasyonla savaşmada vücudun kullandığı bir antioksidan sistem vardır ve Glutatyon bu sistemin en önemli parçasıdır.

Bu sistem hücrelerde bir seri yükseltgenme ve indirgenme şeklinde sürer ve pek çok enzim ve vitamin sürekli iç içe geçmiş bir şekilde bu sistemde birlikte çalışır.

Normalde indirgenmiş glutatyon vücutta vardır ve bu devinim içinde sürekli yeniden oluşur.

Ancak vücudun temizlemesi gereken toksik yük ne kadar çoksa yenilenmesi o kadar yavaşlar ve azalır. Yeniden oluşumuna yardımcı enzim ve vitaminlerin azalması da glutatyon üretimini azaltır. Yaşla birlikte yine bu yenilenme döngüsü azalır

Sağlıklı kalmak, yaşlanmanın etkilerini azaltmak, hastalıkları önlemek, performans arttırmak  ve bağışıklığı yükseltmek için glutatyon seviyelerinin iyi tutulması gerekir.

Glutatyon hücre içi önemli bir antioksidandır. Yoğun bir şekilde karaciğer ve beyindeki rejenerasyonda kullanılır.

Son dönemlerde artan yoğun çevresel toksik yük, kötü beslenme ve yaşlanmayla glutatyon azaldığı için dışarıdan takviye etmek oldukça önem kazanmıştır.

Yaygın kullanım alanları

 • Parkinson, Alzheimer, MS gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde
 • Karaciğer hasarına destek olmak (Özellikle alkol kaynaklı karaciğer hasarı)
 • Detox
 • Glokom, katarakt gibi göz hastalıkları
 • Kronik yorgunluk, fibromiyalji sendromları
 • Civa, kadmiyum, bakır, çinko, arsenik ve civa gibi ağır metal toksisiteleri
 • Enfeksiyon hastalıklarından korunmada bağışıklığı güçlendirmek amacıyla
 • Kistik fibrozis hastalığında
 • Diyabete bağlı gelişen komplikasyonların önlenmesinde
 • Yaşlanma önleyici (antiaging tedavi kürlerinde)
 • Cilt beyazlatma
 • Erkek infertilitesinin (kısırlığının) tedavisine destek amaçlı

Glutatyon Kullanım Şekli

Glutatyonun ağızdan kullanımında mide asidi sorun yaratarak emilimini oldukça azaltır. Özellikle bağırsakta açılan formlar tercih edilmelidir. Yine son dönemde lipozomal teknoloji kullanılarak direk hücre içine girebilen formları tercih edilmektedir.

Glutatyonun direk damarda kullanımı yüksek yararlılık sağlar. Haftada bir veya haftada iki kez 6 haftalık bir kür uygulanır.

Parkinson, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarda düzenli ve dönem dönem daha sık uygulamalar önerilir.

Glutatyon hakkında merak ettiğiniz konuları Uzm. Dr. Derya SAYLIK‘a sorabilir, sorunuzla ilgili öneriler isteyebilirsiniz. +90 (552) 470 58 98 nolu telefonumuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın