Fibromiyalji

“Sadece boynum, belim değil her yerim ağrıyor. Sabah kalkınca kollarım sopayla dövülmüş gibi ağrıyor. Ne kadar uyusam da yorgun kalkıyorum, hiç dinlenemiyorum. Ellerim uyuşuyor, bacaklarımda kramplar yaşıyorum. Gittiğim doktorlarda tüm tahlillerim normal çıkıyor.”

Sizde de durum böyleyse Fibromiyalji hastası olabilirsiniz.

NEDEN OLUŞUYOR

Fibromiyaljili hastalarda, ağrının beyinde işlenmesi ve algılanmasında sıkıntı var. Herhangi bir yerimiz ağrıdığında , ağrı bilgisi omuriliğe ordan da beyne iletilmekte. Beyinde, gelen bilginin(ağrının) miktarına göre daha önceden genetik olarak planlanmış bir miktar SERATONİN VE NORADRENALİN salgılanır bunlar gelen ağrı bilgisinin bir miktarını siler, kalan bilgi beyin tarafından algılanır.

Fibromiyalji sendromu olan kişilerde , ağrı bilgisiyle uyumlu miktarda seratonin ve noradrenalin salgılanamamakta ve sonuç olarak beyne gelen ağrı bilgisinin çok azı silinmektedir. Sonuç olarak ağrı şiddeti herkesinki kadar olsa da bu kişilerde beyne iletilen ağrı çok olduğundan, uyarana göre daha şiddetli ağrı hissedilmektedir.Özellikle uzun süre ağrı çeken ve depresyona meğilli (düşük seratonin vb) fibromiyaljiye yakalanma oranı daha çok artmaktadır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Aşırı aktif ve mükemmeliyetçi yaşam tarzı
Kişilik olarak, içe atan daha çekinik mizaçlı olmak
Kadın olmak
Cerrahi müdahaleler
Omurgaya yönelik fiziksel travmalar( düşme)
Geçirilmiş enfeksiyonlar( borrelia, parvovirüs, hep.B virüs, hcv, )
Çocukluk döneminde , psikolojik ve fiziksel şiddet, cinsel istismar, boşanma, terkedilme, sosyal afet(deprem sel)

TANI

Bu hastalığın tanısı için hastalığa özel herhangi bir tanı testi yoktur ve tüm kan tetkikleri de normaldir. Yakınmalardaki çeşitlilik nedeniyle bir çok farklı uzmanlık alanına hastalar başvurur. Fibromiyalji tanısı ancak konusunda uzman hekim tarafından konulabilir. Mr ve diğer radyolojik görüntülemelerde de şiddetle uyumlu bulgular çıkmadığından , tanı yıllarca gecikir ve gereksiz bir çok tedavi denenebilir. Hastalar tanı konulduğunda ise, ağrılarla yaşamaya alışmış, hasta olduğuna inanılmayan , hastalığının geçeçeği umudu olmayan insanlar haline gelmiş olurlar

Yaygın ağrı şikayetlerinin en az 3 aydır devam etmesi, Yaygın Ağrı Skalasındaki 5 bölgeden en az 4 ünde ağrı olması.(çene, göğüs ve karın ağrısı tek başına yaygın ağrı grubundan sayılmaz). Yaygın ağrı skalasında 7 üzeri puanlar da fibromiyalji düşünülebilir. Hastanın yapılan tüm laboratuar ve radyolojik tetkiklerinin normal olması diğer hastalıkların elenmesi için önemlidir. Bu sayede herhangi önemli bir hastalığın atlanıp, yanlış Fibromiyalji tanısının konması da önlenmiş olur.

Yaygın Ağrı Skalası