Ozon

Ozon Tedavisi.

Ozon, Oksijenin, doğada yüksek enerjili elektrik akımına ve ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalması sonucu oluşan, 3 oksijen molekülü taşıyan bir moleküldür. Oda sıcaklığında gaz halinde bulunur. Renksiz kendine has bir kokusu vardır.( yağmurda şimşek çakmaları sonucu oluşan koku)

Bununla birlikte medikal olarak kullanılan ozon ,  ozon jeneratörü denen cihazlarla sentetik olarak da üretilir.

1800 lü yıllardan itibaren özellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanılmış, etki mekanizmaları çalışmalarla açıklandıkça kullanıldığı alanlar artmıştır.1900 lü yıllara gelindiğinde sadece antibakteriyel değil, antienflamatuar ve kan hücrelerini de düzenlediğine dair çalışmalar yayınlanmaya başlamıştır.

ETKİ MEKANİZMASI

  • Eritrosit metabolizmasını uyararak hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesini dolayısıyla dokulardaki oksijen miktarını arttırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir(beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır)
  • Serbest radikal seviyelerini düşürür( hücrelerin toksinler, bakteriler , virüslerle savaşması veya normal metabolizma sonrası hücre içinde hücreye zarar veren serbest radikal denen bir  takım atıklar oluşur). Ozon hücrelerde oluşan bu atıkların vücut tarafından temizlenme mekanizmasını hızlandırarak, hücre yaşlanmasını da geciktirir.
  • Ozon güçlü bir oksidasyon oluşturarak, güçlü  bakterisid, virüsid ve fungusit (mantarlara karşı) olarak etkir. Suların , meyvelerin , hastane gibi alanlarda yüzeylerin temizliğinde sık kullanılır

Bu etkilerinden ötürü

  • İltihabi iyileşmeyen yaralar, yatak(bası) yaraları, peritonitler
  • Diyabete bağlı yan etkilere bağlı durumlar(diyabetik ayak vb)
  • Keratokonjonktivit, kornea ülserleri, glokom, retina dejenerasyonu gibi göz hastalıklarında
  • Hücre yenileyici etkiyle eklem dejenerasyonlarında özellikle dizdeki ,  omuzdaki kireçlenmelerde( eklem artrozu)
  • Bel fıtığı, dejenere disk hastalıkları ve spondilodiskit gibi omurga yıpranma ve iltihaplarında 
  • Tümör dokunun oksijen oranını arttırarak tümör büyüme hızını  azaltma şeklinde etkiyerek tümör durumlarında 

Kullanım alanları oluşmuştur.o

OZON TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR

Majör yöntem: En yaygın kullanılan bu metodla 50-200 ml kan alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra  tekrar kişiye geri verilmesidir.

Minör yöntem: Kişiden alınan 2-5 cc kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Cilt altı (subkutan): Belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu bir iğne ile cilt adına verilir.(dokuda ödem, selülit gibi durumlarda kullanılır)

Eklem içine ozon gazı verilmesi: eklem rahatsızlıklarında uygun bir iğne ile belirli bir dozda ozon gazının eklem içine verilmesidir.

Vücut boşluklarına Ozon gazı verilmesi:  Rektal (makat) yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilir.

Ozonlanmış ürünlerin kullanılması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanır.